Szkolne rozgrywki warcabowe

W naszej szkole odbyły się szkolne rozgrywki warcabowe dla uczniów klas II-III i IV-VI. Celem turnieju było: popularyzacja zabawowej formy spędzania czasu wolnego, rozwijanie zdolności i umiejętności myślenia twórczego, rozwijanie umiejętności przestrzegania zasad i reguł. Gra w warcaby rozpoczęła się na etapie każdej klasy, gdzie systemem „każdy z każdym” uczniowie rywalizowali ze sobą w celu zakwalifikowania się do finałowej trójki. W finałowych rozgrywkach wzięło udział 6 uczniów z klas II-III i 9 uczniów z klas IV-VI. Rozgrywki były bardzo emocjonujące, przebiegały w miłej i koleżeńskiej atmosferze.
W kategorii klas II – III zwycięzcami zostali: Miejsce I - E. Dekiert kl. III Miejsce II - A. Sławińska kl. II Miejsce III - N. Gmurkowska kl. III.
W kategorii klas IV – VI zwycięzcami zostali: Miejsce I - K. Musiejuk kl. VI Miejsce II - A. Borowik kl. IV Miejsce III - M. Balak kl. VI.
Pani Dyrektor Małgorzata Celińska, dziękując wszystkim za udział w turnieju i gratulując wygranych, wręczyła uczestnikom pamiątkowe dyplomy, a zwycięzcom nagrody w postaci gier dydaktycznych.

 Spotkanie z Mikołajkiem

4 marca klasy 4-6 pojechały do Radzynia Podlaskiego na spektakl pt. „Nasz Mikołajek, czyli rzecz o dobrym wychowaniu” wystawiony przez aktorów z Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia. W autobusie było bardzo wesoło, ponieważ pan kierowca włączył piosenkę „Bujaj się”. Na początku poszliśmy do pizzerii „Królewska”, w której spędziliśmy około godziny, spożywając m. in.: pizze, sałatki, hot-dogi i lody. Napełnieni po brzegi wyruszyliśmy do radzyńskiej Oranżerii na spektakl. Wszyscy oglądaliśmy z zaciekawieniem wybryki Mikołajka i jego kolegów – Alcesta i Gotfryda. Po przedstawieniu odbyło się krótkie spotkanie z aktorami. Aktorka grająca Mikołajka zadawała pytania uczniowskiej publiczności dotyczące inscenizacji. Z naszej szkoły na pytania najczęściej odpowiadał Daniel Stańczuk. Po zakończeniu wróciliśmy zadowoleni do autobusu, pani policzyła czy wszyscy są i wyjechaliśmy. W drodze powrotnej było równie wesoło jak przy wyjeździe – nawet śpiewaliśmy piosenkę! Wszystkim na pewno się podobało!

 Dzień Kobiet dużych i małych

Dzień kobiet — święto ustanowione zostało w 1910 roku. Za pierwowzór Dnia Kobiet przyjąć można obchodzone w starożytnym Rzymie Matronalia. Było to święto przypadające na pierwszy tydzień marca, związane z początkiem nowego roku i macierzyństwem. Z okazji tego święta mężowie obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich życzenia. Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych. W 1910 roku w Kopenhadze ustanowiono obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet, który służyć miał krzewieniu idei praw kobiet.
Dzień Kobiet w naszej szkole odbył się 7 marca o godz. 11.00. Skromną uroczystość przygotowała kl.5 pod kierunkiem pani Bożenki. Zaprezentowano skecz pt. KSIĘŻNICZKA I RYCERZ. W rolę księżniczki wcielił się Daniel Stańczuk, a rycerzem był Kuba Bekulard. Następnie Wojtek Zaremba i Kuba Hukaluk odegrali krótką scenkę z życia małżeńskiego. Potem dziewczyny z klasy 5 zatańczyły utwór „Ona tańczy dla mnie” zespołu WEEKEND. Po przedstawieniu chłopcy wręczyli paniom prezenty. Na koniec ks. Edward złożył wszystkim paniom nauczycielkom i dziewczynom ze szkoły życzenia. Po rozejściu się do klas uczennice dostały drobne upominki.
„Wiosna, Wiosna, Wiosna ach to Ty…”


W dniu 21 marca nasza społeczność szkolna przywitała wiosnę. Na tę okazję do szkoły przyszliśmy bez książek. Dzień wiosny przygotowały i poprowadziły panie: Alicja Ostapiuk i Ewa Antoniuk. Na nasze początku pierwszoklasiści wystawili krótką inscenizację o oczekiwanej porze roku. Potem uczestniczyliśmy w wielu ciekawych konkursach, np. wybór na najładniejszej Wiosny, skojarzenia związane z wiosną, znajomość przysłów, projektowanie napisu, zajączkowe jedzenie sałaty i wiele, wiele innych. Całość przeplatana była piosenkami i ciekawostkami związanymi z przyrodą. Za wszystko uczniowie dostawali punkty. Na zakończenie odbyło się podsumowanie i rozdanie nagród. Klasa III i IV zdobyła jednakową ilość punktów, więc zarządzono dogrywkę – rzuty do celu. Ostatecznie wygrała klasa III. Nagrodę – piękną miotłę – wręczyła im pani woźna Bożena Szyndler. Klasa III otrzymała miotłę, ponieważ jest najczystszą klasą w szkole. Po emocjonującym spotkaniu wszyscy rozeszli się do klas.

Spotkanie wielkanocne


27 marca uczniowie naszej szkoły spotkali się na krótkim apelu poświęconym zwyczajom wielkanocnym. Apel przygotowała p. Basia i p. Jola N. wraz z uczniami z kl. 0 i 2. Na początku wysłuchaliśmy piosenkę o Wielkanocy, a następnie dzieci recytowały krótkie wierszyki związane z tradycją tych świąt. Potem Bartek z Dominikiem zaczęli oblewać się wodą, by przypomnieć zebranym o Śmigusie - Dyngusie. W dalszej części Milena opowiedziała o symbolice wielkanocnej, wkładając do koszyczka przygotowane wcześniej produkty: jajka, wędlinę, chleb, sól, baranka, zajączka i kurczaczka. Na zakończenie wszyscy zaśpiewali piosenkę, a chłopcy oblali zgromadzonych wodą.


Matematyka Innego Wymiaru


18 kwietnia uczniowie klas II – III oraz IV i V wzięli udział w Matematycznych Mistrzostwach Polski ELITMAT – Matematyka Innego Wymiaru. Organizacja MATEMATYCZNYCH MISTRZOSTW POLSKI pozwoli wskazać i nagrodzić najzdolniejszych uczniów w powiatach, województwach i kraju. Jednak dla uczniów największą korzyścią nie będą nagrody czy medale zdobywane w Mistrzostwach, ale wiedza i umiejętność rozwiązywania problemów, które pozwolą odnosić prawdziwe sukcesy w dorosłym życiu. Uczestniczyć w matematycznych mistrzostwach mogliśmy dzięki inicjatywie p. Bożenki. Zadania wcale nie były proste.Konkurs wiedzy ph. „Jestem bezpieczny”


19 kwietnia gościliśmy w naszej szkole uczniów ze szkół podstawowych terenu naszej gminy (Żerocina, Drelowa, Witoroża i Dołhy), którzy przeszli etap szkolny z wiedzy o prewencji. W szanownej komisji zasiedli: nasza kochana pani Dyrektor, asp. Mariusz Abramowicz, st. sierż. Szymon Nurzyński oraz pan Rafał Kortoniuk. W grupach rozwiązywaliśmy testy, które nie były takie proste. Po skończeniu wyszyliśmy na krótką przerwę – połączoną z poczęstunkiem. A następnie udaliśmy się na ogłoszenie wyników. Wygrali uczniowie z Dołhy, a wszyscy uczestnicy otrzymali skromne nagrody.Dzień Ziemi, czyli o ekologii i recyklingu


22 kwietnia w naszej szkole odbył się Dzień Ziemi. Krótki montaż słowno - muzyczny przygotowała kl. 4 wraz z wychowawczynią panią Jolą Kaparuk. Dotyczył on EKOLOGI i RECYKLINGU. Na początku śpiewali piosenkę i mówili krótkie pouczające wypowiedzi, o tym, że trzeba zbierać i segregować śmieci, a nie wyrzucać. Na zakończenie Mateusz Krupski kosił kosiarką, a dziewczyny tańczyły. Zakończyło się długimi brawami. Apel był krótki, ale można było się z niego wiele dowiedzieć.„Pierwsze koty za płoty…”


24 kwietnia mieliśmy okazję obejrzeć przedstawienie wyreżyserowane przez p. Alicję Ostapiuk pt. „Koty”. Główne role zagrali nasi koledzy i koleżanki z klasy I. Krótka, ale bogata w informacje inscenizacja o naszych ulubieńcach została nagrodzona gromkimi brawami.